Domů » Já a fotografie

Já a fotografie

To jsem jáFotografie mě vždy přitahovala a to již v útlém věku. Opakovaně jsem si prohlížel tátovy fotografie a především diapozitivy. Líbil se mi ten pocit z vnímání okamžiku, který byl navždy zachycen a již se nebude nikdy opakovat. Tohle vnímaní je ve mně stále a stále jsem fascinován hrou myšlenek a to především u dobových snímků, ve kterých jsou v kompozicích, neprioritně zachyceni lidé (kam ten člověk šel, kdo to vlastně byl, co dělal a podobně).

Vždy, když se naskytla příležitost, půjčil jsem si tátův aparát a jal se vyplňovat políčka kinofilmu vším možným co mi připadalo jen trochu zajímavé. Ač mě i postupem času fotografie stále určitým způsobem oslovovala, již jsem se k ní nijak výrazně prakticky nepřibližoval a věnoval se jiným zájmům.

Nedlouho po dosažení dospělosti (pokud k tomu vůbec někdy došlo), jsem vyrazil na zkušenou do světa a když jsem se trošku otrkal, přirozeně mě napadlo, že by bylo dobré, ne-li přímo nutné, vytvářet si nějakou tu dokumentaci. A jak jinak, než-li, prostřednictvím fotografie.

Až po čase, kdy se mi fotografie množili a plnily v mém životě jakousi záznamovou záležitost, jsem si začal uvědomovat, že snímky postrádají atmosféru místa jejich pořízení, kterou jsem já sám po shlédnutí záběru sice vnímal, ale to jen díky tomu, že se mi jednotlivé scény vybavovali vzpomínkově. Toužil jsem (a do dneska se o to snažím), předat alespoň část těchto pocitů také ostatním.

A tak jsem si pořídil svou první kinofilmovou zrcadlovku a začal se fotografii věnovat vážněji. Vydal jsem se, jako samouk, mnohdy až překotnou cestou fotografie. Najednou se jevilo vše jasněji, zřetelněji a já se nechal vtáhnout do světa clon, časů a podobných záludností, kde je vždy co objevovat. Jsem fascinován světem nekonečných témat, pohledů na svět okolo nás, ale například také technických postupů, kdy se člověk při dosažení určitého cíle, vždy ocitá na pokraji něčeho nového, nepoznaného, vyzývajícího...

Ve fotografii jako takové, nemam vyhrazené téma, které bych výrazněji upřednostňoval. Fotografuji vše, co mě nějakým způsobem osloví. Ať už se jedná o lidi, přírodu, architekturu.... Nebráním se však ani fotografování společenských akcí, významných událostí a podobně.