Domů » Blog » Postřehy » Jak jsem potkal Geocaching

Jak jsem potkal Geocaching


Když jsem kdysi před léty zaslechl slovo geocaching, nemohl jsem jako zvídavý, nebo možná zvědavý člověk jinak, než-li si o tomto „tajemném slově“ vyhledat nějakou tu informaci. Vše, co jsem zjistil mi připadalo jako docela zajímavá záležitost a tenkrát mě to spíše pobavilo. Více jsem v tom ovšem nehledal. Prostě a jednoduše… přečetl, zaznamenal, věděl. Až po delší době, to už jsme v současnosti, jsem se k geocachingu vrátil, pokud se to tak dá říct. Ale jak to všechno začalo?

K této „hře“ mě dovedl kolega, kamarád Michal Kupsa (Kapsa), i když on sám o tom nejspíš vůbec neví. :-) Pravidelně jsem sledoval příspěvky na jeho internetových stránkách, převážně však v oblasti recenzí a fotografií. Když jsem jednou zaplul do podsekce geocaching říkal jsem si: musíš na to mrknout více zblízka. A tak jsem využil dnešních technologií a začal se prostřednictvím internetových stránek Gc proklikávat. Z počátku na mě vybaflo tisíce odkazů všelijakých možných i nemožných typů vztahujících se ke Gc. Klikl jsem na jeden z prvních věrohodněji vyhlížejících a začal se pozvolna nořit do tohoto jiného světa, který se přede mnou po přečtení několika odstavců začal vynořovat.

Fotografie úkrytů kešek

Když jsem se pročetl celkovým popisem a pravidly, která jsou mimochodem poměrně rozsáhlá a existují takříkajíc psaná i nepsaná, ale hlavně také, když jsem proplouval různými diskusemi k tématu, pochopil jsem, že Gc není jenom 1. Získat souřadnice 2. Najít určené místo 3. Vyzvednout „poklad“. Ne, vše je jinak. Gc je jakýmsi živým organismem (a myslím, že by se dal vnímat v jistém slova smyslu, jako jiná dimenze), který je jakoby existující a zároveň neviditelný. Tedy neviditelný pro nezasvěcené tzv. Mudly. A co do pátrání, tápání, přemýšlení, propojení všelijakých možných i nemožných vzájemných cest k dosažení cílů, si s „jinými světy“ nezadá. :-)

Je zajímavé a zábavné, když víte, kde se již vámi „odlovená“keška nachází a třeba při cestě do práce vnímat skutečnost, že o těchto místech víte jen vy a nemnoho zasvěcených. Ostatní procházejí či postávají, byť třeba jen metr od kešky aniž by o ní měli sebemenší tušení. Zábavou je také sledovat Kačery v akci. Před tím, než jsem si ke Gc přičichl, jsem se vždy podivoval tomu, co to tam ten člověk nebo lidé dělají a kam to vlastně lezou? Proč se hrabou v tom křoví? Proč hledí na ten strom jako by tam hledali ovoce a přitom je to bříza? Co je vede k tomu, šmátrat rukou po vrcholu zdi? atp.

Tzv. trackovatelné předměty (geocoiny)

Gc je, ale také činnost nevyhnutelně spojena se světem sportu, turistiky, cestovaní a potažmo dalšími a dalšími možnými i nemožnými obory. Jako příklad by bylo možné uvést oblast kriminalistiky, popřípadě „špionáže“ :-). Takže, kdo čte třeba rád detektivky nebo špionážní romány, mohlo by mu být toto v Gc v mnohém prospěšné. Na veřejných prostranstvích, ale nejen tam, platí totiž pravidlo, že Kačer nesmí, nebo neměl by být viděn. Tedy přesněji řečeno, neměl by být viděn při „odlovu“. Jako maskování, lze použít opravdu cokoliv. Dobrým krytím je například pejsek. To může člověk kamuflovat do nekonečna. V dnešní době, (zvláště v městské zástavbě při hustějším provozu) také třeba mobilní telefon. (strašně nutný telefonát) atd. atd. :-)

Osobně jsem touto „hrou“ potěšen a to v neposlední řadě také proto, protože se přímo nabízí do této aktivity zapojit celou rodinu. Myslím si, že především děti jsou přímo nadšené a v jejich očích se „hra“ jistě vyjímá dobrodružněji než-li v očích dospěláka. Zapojit se do Gc doporučuji opravdu všem. Kdo jednou zkusí, jistě nebude zklamán, ba právě naopak si „hru“ oblíbí a už u ní zůstane. Výhodou Gc je, že se může provozovat celoročně. Navíc v jakoukoliv denní či noční hodinu, přičemž „hra“ samotná není nijak časově limitována co se odlovení kešek týče. Snad jen v případě, že se jednotlivci, popřípadě skupinky lidí, mezi sebou dohodnou a vytvoří si svá pravidla (právě třeba časová). Prostě rozvinou Gc ve vlastní hru s vlastními pravidly. Fantazii a kreativitě se meze nekladou. A nekladou se ani při výrobě a umístění kešek.


Několik Kapsových videoukázek nápaditých skrýší kešek

Vše o geocachingu naleznete zde

Vysvetlivky k textu

Keška = voděvzdorná, vetšinou plastová krabička ve které je ukrytý „poklad“.
Kačer = hráč který provozuje geocaching. Pro běžné lidi zvláštní tvor, pokud je pozorován.
Mudla = běžný člověk, který o geocachingu nic neví. Krajně nebezpečný :-)


Váš komentář k článku

Pište prosím jen komentáře, kterými se vyjadřujete k tématu. Políčka označená červenou hvězdičkou jsou povinná a bez jejich vyplnění nebude Váš text uložen v databázi. viz nápověda


*
*
16145134
*
:-) :-D :-| :-( ;-) ;-D :cool:
Tento článek zatím nikdo nekomentoval.